Sanofi
A A A

Dlaczego w brzuchu boli?

dlaczego_brzuch_boli_nospa_2

Wzdęcia, skurcze, kolka, uczucie przepełnienia, kłucie w boku? Zdecydowana większość tych dolegliwości jest związana z układem pokarmowym. Ból jest sygnałem ostrzegawczym, nie bagatelizuj go!

Bóle brzucha dotyczą wielu dorosłych Polaków i są częstą przyczyną zwracania się do lekarza rodzinnego1. Szacuje się, że w ciągu roku ból brzucha dotyka 62% dorosłych Polaków2. Bóle te są przez nas różnie odczuwane, np. jako bolesny skurcz, ucisk, kolka, ból rozpierający lub rozdzierający.

Bóle brzucha są przeważnie wywołane skurczem mięśni gładkich występujących w narządach wewnętrznych, np. w jelitach, moczowodach, pęcherzu moczowym, przewodach żółciowych czy macicy. Skurcze mięśniówki gładkiej - objawiające się bólem - w obrębie narządów jamy brzusznej mogą mieć charakter czynnościowy bądź organiczny. Jeśli chodzi o znacznie częstsze bóle czynnościowe to nie udaje się wykazać zmian tłumaczących dane dolegliwości, mają zmienną lokalizację i nasilenie, przemijają, pojawiają się głównie w czasie czuwania. Bóle brzucha organiczne nasilają się w spoczynku, chory jest pobudzony i niespokojny, unika poruszania się1.

Mięśnie gładkie kurczą się niezależnie od naszej woli, czyli nie mamy na nie wpływu. W normalnych warunkach skurcze mięśni gładkich pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Stres, zła dieta, a także inne zaburzenia i stany chorobowe przyczyniają się do występowania bardzo silnych skurczy, odczuwanych jako ból. Często skurczom tym mogą towarzyszyć charakterystyczne objawy, takie jak: nudności, wymioty, wzdęcia brzucha, zaparcia lub biegunka1,3.

Ból brzucha może być także spowodowany poważnym problemem, jakim jest na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego. Bólu nie wolno lekceważyć, zawsze konsultuj go z lekarzem.

NO-SPA zawiera substancję czynną: chlorowodorek drotaweryny, potocznie zwany drotaweryną, który ma działanie rozkurczowe. Drotaweryna działa w jamie brzusznej i macicy w przypadku skurczu mięśni gładkich różnego pochodzenia. Z tego względu może być z powodzeniem stosowana w przypadku różnych bólów brzucha związanych z układem pokarmowym, układem moczowo-płciowym, drogami żółciowymi4.

  • 1Mastalerz-Migas A, Gwiazda E, Steciwko A. Bóle brzucha u dorosłych - diagnostyka różnicowa i postępowanie terapeutyczne. Terapia 2009; 9 z.1 (299): 63-68.
  • 2Opinion Way, 2011, Abdominal Pain in Poland [N=1001, próba reprezentatywna względem płci, regionu oraz wieku; ocena bólu brzucha przeprowadzona na populacji kobiet (25-65 r.ż) i mężczyzn (35-65 r.ż.) badanie przeprowadzone metodą CATI), badanie w posiadaniu firmy.
  • 3Kotarski P. Zastosowanie leków rozkurczowych w leczeniu bólów brzucha. Terapia 2014; 2(300):46-48.
  • 4ChPL No-Spy 40 mg, zatwierdzona 12/2020.

MAT-PL-2101000-1.0-04.2021


Wybierz odpowiedni wariant NO-SPY dla siebie!


Przeczytaj również