Sanofi
A A A

NO-SPA - DZIAŁANIE

dzialanie_nospa

Ból brzucha związany z przejedzeniem, stresem, biegunką, miesiączką, kłopotami z jelitami bądź nerkami czy układem moczowym jest zazwyczaj spowodowany skurczem mięśni gładkich1. Dzięki działaniu rozkurczowemu No-Spa likwiduje częstą przyczynę bólu brzucha - skurcz.

NO-SPA zawiera substancję czynną: chlorowodorek drotaweryny, który ma działanie rozkurczowe. Drotaweryna działa w przypadku skurczu mięśni gładkich różnego pochodzenia. Mięśnie gładkie pracują niezależnie od naszej woli. Sposób działania NO-SPY nie zależy od rodzaju unerwienia i dotyczy przede wszystkim mięśni gładkich jamy brzusznej i macicy. Z tego względu NO-SPA może być z powodzeniem stosowana w przypadku różnych bólów brzucha między innymi takich jak:

Bóle miesiączkowe
• Zapalenie pęcherza moczowego
• Kamica dróg żółciowych i nerek
• Zapalenie miedniczek nerkowych
Zespół jelita nadwrażliwego oraz inne dolegliwości jelitowe.

Drotaweryna, substancja czynna zawarta w NO-SPIE jest szybko i całkowicie wchłaniana po podaniu doustnym. W odróżnieniu od innych leków np. działających przeciwbólowo, wysoka selektywność działania NO-SPY sprawia, że nie wchodzi ona w interakcje z innymi lekami z wyjątkiem lewodopy2, a działania niepożądane występują rzadko2,3. Rzadko zdarzają się: reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka, świąd), bóle i zawroty głowy, bezsenność, nudności i zaparcia, kołatanie serca oraz niedociśnienie tętnicze2.

W dawkach leczniczych No-Spa nie wpływa na zdolność prowadzenie pojazdów i obsługiwania maszyn, jednak w razie wystąpienia zawrotów głowy należy unikać potencjalnie niebezpiecznych czynności. Lek można podawać dzieciom już od 6 roku życia2.

  • 1Kotarski P. Zastosowanie leków rozkurczowych w leczeniu bólów brzucha. Terapia 2014; 2(300):46-48.
  • 2ChPL No-Spa 40 mg z 12/2020, stwierdzono interakcję jedynie z lewodopą- ze względu na zmniejszenie jej działania przeciwparkinsonowego.
  • 3 Dębski R i inni. Porównanie skuteczności i tolerancji 80mg drotaweryny i 400mg ibuprofenu u pacjentek z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem – badanie DOROTA. Ginekol Pol. 2007; 78: 933-938.

MAT-PL-2101000-1.0-04.2021


Wybierz odpowiedni wariant NO-SPY dla siebie!


Przeczytaj również