Choroba wrzodowa żołądka oraz dwunastnicy należy do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Szacuje się, że dotyczy 5-10% dorosłej populacji.
Choroba wrzodowa polega na okresowym pojawianiu się wrzodów trawiennych w żołądku lub dwunastnicy. Wrzód jest ubytkiem w błonie śluzowej z naciekiem zapalnym. Występuje tam, gdzie kwas żołądkowy i pepsyna bezpośrednio stykają się z błoną śluzową żołądka. 64 % przypadków wrzodów zlokalizowanych jest w dwunastnicy.
Głównym objawem choroby wrzodowej jest ból bądź dyskomfort w nadbrzuszu. Pojawia się on w ciągu 1-3 h po posiłku i ustępuje po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków, które zobojętniają kwas żołądkowy (kwas solny).
Charakterystyczne dla bólu związanego z chorobą wrzodową jest ich nasilanie się w nocy bądź wcześnie rano. Czasami towarzyszą mu nudności bądź wymioty. Co ciekawe u wielu chorych wrzody przebiegają zupełnie bezobjawowo.
W celu zminimalizowania bólu związanego z wrzodami zaleca się regularne spożywanie posiłków, wyeliminowanie tych potraw, które nasilają bądź wywołują dolegliwości. Palenie papierosów zaburza proces gojenia się wrzodu oraz może przyczynić się do jego powrotu1.
Stosowanie leku NO-SPA jest leczeniem wspomagającym w przypadku choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy. Poprzez działanie rozkurczowe NO-SPA może łagodzić dolegliwości bólowe2.
- 1 Bartnik W. Choroby żołądka i dwunastnicy. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych. Medycyna Praktyczna. Kraków 2012. 892-897.
- 2ChPL No-Spy 40 mg, zatwierdzona 12/2020.
MAT-PL-2101000-1.0-04.2021