• a
  • a
  • a
Inne

Kamica nerkowa

Każdego roku kamica nerkowa objawia się u 1 do 3 % ludzi1. Choruje na nią 0,2% populacji2. Szczyt zachorowalności u mężczyzn przypada między trzecią a czwartą dekadą życia, a u kobiet w przedziale 30-40 oraz 50-65 lat. W 50% przypadków może nawracać. Cztery razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.

Kamica nerkowa to występowanie złogów (tzw. kamieni) w nerkach lub drogach moczowych. Złogi powstają na skutek wytrącania się związków chemicznych znajdujących się w moczu, wtedy ich stężenie przekracza próg rozpuszczalności1.

Kamienie powstają w różnych częściach dróg moczowych. Najczęściej występują w samych nerkach (kielichach lub miedniczkach nerkowych), ale mogą przemieszczać się do moczowodów bądź pęcherza moczowego1.

Zdarza się, że kamica nerkowa przez długi czas przebiega bezobjawowo. Ból wywołany kamieniami nerkowymi spowodowany jest przez rozciągnięcie miedniczki nerkowej i ściany moczowodu oraz przez ucisk na torebkę otaczającą nerkę. Choroba najczęściej objawia się napadem kolki nerkowej i powstaje, gdy kamień zmienia położenie i przedostaje się do moczowodu. Ból ten jest różnie opisywany, nie ma wątpliwości, że należy do najsilniejszych. Mówi się o nim, że jest rozdzierający, umiejscowiony w okolicy lędźwiowej lub w okolicy nerki, promieniujący w dół brzucha, w dół moczowodów, do wewnętrznej powierzchni uda. Bólowi mogą towarzyszyć nudności, wymioty, niepokój ruchowy, krwiomocz, omdlenia (przy bardzo mocnym bólu). Chorzy próbują częstej zmiany ułożenia ciała, by zmniejszyć odczuwanie bólu1,4.

W celu zdiagnozowania kamicy nerkowej wykonuje się badanie USG i badania ogólne moczu. Leczenie opiera się głównie na nawadnianiu, stosowaniu leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych. W odniesieniu do bólu związanego z kamicą nerkową badania pokazują 79% skuteczność przeciwbólową drotaweryny, substancji czynnej znajdującej się w NO-SPIE1,3,5 .

Stosowanie NO-SPY można traktować jako leczenie przyczynowe bólu, gdyż działanie rozkurczowe udrażnia drogi moczowe i ułatwia eliminacje kamieni (80% kamieni ulega samoistnej eliminacji)4.

W każdym przypadku bólu należy skonsultować się z lekarzem, a terapię kamicy nerkowej należy prowadzić zgodnie z jego zaleceniami. W niektórych przypadkach może być nieodzowna interwencja operacyjna (chirurga-urologa).

 

Przeczytaj również

DLACZEGO W BRZUCHU BOLI?

Szacuje się że problem bólu brzucha dotyka aż 62% Polaków. Określa się, że w ciągu roku w Polsce odnotowuje się ponad 100 milionów różnych przypadków bólów brzucha innych niż bóle menstruacyjne1.

OBJAWY OSTREGO BRZUCHA- NIE LEKCEWAŻ ICH!

Bardzo silny ból brzucha może być związany ze stanem, który nazywamy „ostrym brzuchem”. Stan ten wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem i najczęściej kończą się interwencją chirurgiczną.