• a
  • a
  • a
Bóle żołądka

Czym jest choroba wrzodowa?

Choroba wrzodowa żołądka oraz dwunastnicy należy do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Szacuje się, że dotyczy 5-10% dorosłej populacji.

Choroba wrzodowa polega na okresowym pojawianiu się wrzodów trawiennych w żołądku lub dwunastnicy. Wrzód jest ubytkiem w błonie śluzowej z naciekiem zapalnym. Występuje tam, gdzie kwas żołądkowy i pepsyna bezpośrednio stykają się z błoną śluzową żołądka. 64 % przypadków wrzodów zlokalizowanych jest w dwunastnicy.

Głównym objawem choroby wrzodowej jest ból bądź dyskomfort w nadbrzuszu. Pojawia się on w ciągu 1-3 h po posiłku i ustępuje po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków, które zobojętniają kwas żołądkowy (kwas solny).

Charakterystyczne dla bólu związanego z chorobą wrzodową jest ich nasilanie się w nocy bądź wcześnie rano. Czasami towarzyszą mu nudności bądź wymioty. Co ciekawe u wielu chorych wrzody przebiegają zupełnie bezobjawowo.

W celu zminimalizowania bólu związanego z wrzodami zaleca się regularne spożywanie posiłków, wyeliminowanie tych potraw, które nasilają bądź wywołują dolegliwości. Palenie papierosów zaburza proces gojenia się wrzodu oraz może przyczynić się do jego powrotu1.

Stosowanie leku NO-SPA jest leczeniem wspomagającym w przypadku choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy. Poprzez działanie rozkurczowe NO-SPA może łagodzić dolegliwości bólowe2.

 

Przeczytaj również

DLACZEGO W BRZUCHU BOLI?

Szacuje się że problem bólu brzucha dotyka aż 62% Polaków. Określa się, że w ciągu roku w Polsce odnotowuje się ponad 100 milionów różnych przypadków bólów brzucha innych niż bóle menstruacyjne1.

OBJAWY OSTREGO BRZUCHA- NIE LEKCEWAŻ ICH!

Bardzo silny ból brzucha może być związany ze stanem, który nazywamy „ostrym brzuchem”. Stan ten wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem i najczęściej kończą się interwencją chirurgiczną.